New blog post: Чому спів так важливий у нашому Візантійськогму обряді?

Одна із відповідей у Святому Письмі.

В Книзі Виходу, після опису чудесного переходу ізраїльтян через море і загибелі військ фараона, читаємо: «Тоді Мойсей і сини Ізраїля заспівали Господеві ось яку пісню: Заспіваю Господеві, славно бо прославився; коня і вершника скинув у море...» (Вих. 15, 1).

Сама сутність Псалмів вказує на їх співане молитвослов’я, бо псалом це і є пісня. «Співайте Богові нашому, співайте; співайте Цареві нашому, співайте» (Пс. 46, 7). Будучи символом довіреної молитви вибраного єврейського народу, псалмоспіви стали, «немов приємний запах духовий», для вірних Христової Церкви.

У Бесіді на 41-й Псалом Святий Йоан Золотоустий пише: «Бог, бачучи, що багато із людей недбалі, мучаться читанням духових писань і з небажанням приймають на себе цей труд, і, бажаючи зробити цей труд приємним і знищити почуття втоми, з’днав з пророцтвами мелодію, щоб усі, насолоджуючись гармонією напіву, з великим зосередженням возсилали Йому священні піснеспіви. І дійсно, ніщо так не підносить і не окрилює душу, не відриває від земного, не звільнює з тілесних кайдан, не спонукує любити мудрість і зневажати все житейське, як узгіднений спів і гармонійно складена божественна пісня»

Мелодія допомагає підійти до слухання богонатхненних текстів Святого Письма чи Святого Передання з належною увагою і пошаною. Святий Василій Великий пише: «Тому, що Дух Святий знав, що важко вести рід людський до чеснот, що через схильність до задоволень ми не дбаємо про путь правий, то що ж Він робить? До вчення примішується приємність «сладкопінія» (), щоб разом із насолоджуючим і благозвучним для слуху приймали ми непомітним чином і те, що є корисне в словах...»

Преподобний Макарій Великий розповідає про двох юних прочан. Коли вони співали Псалми, то при співі кожного стиха з уст молодшого виходив вогняний промінь і йшов до неба, а з уст старшого до неба вився цілий вогняний шнур.

Здатність до співу це властивість, яка вирізняє розумних істот – людей і ангелів... Спів разом з мовою служить для них засобом вираження високих почуттів богопочитання, властивих їхній природі.

Write a comment

Comments: 0